Jdi na obsah Jdi na menu
 


31. 3. 2006

Rytíři Jedi

dění v Republikovém senátu Řád rytířů Jedi vznikl o několik let později než Republika. Jeho úkolem bylo dohlížet na a udržovat klid a mír v Galaxii. Prve byli všichni Jedii vychovávání pouze pro užívání Světlé strany Síly, ovšem později několik z nich Obrazekzkoumalo i Temné stránky Síly a následně se odtrhli od řádu a založili kult Sithů. Kult po době začal značně sílit. Docházelo k častým bitvám mezi Sithy a Jedii. Někteří Jedii se pod strašným mučením raději přidali k Sithům, než by zemřeli. Pak došlo ke sporům o moc a Sílu v kultu Sithů. Sithové se navzájem povraždili a zůstal pouze jeden jediný pravý Sith Lord. Pro Jedie opět nastalo chvilkové období klidu, než se kult Sithů začal znovu probouzet. Toto ovšem už nebyl ten prastarý kult, ale zcela nová generace. Jedii byl po velkých bitvách a dlouhé době zase rozbit. zanechal ale nesčetné škody na životech a planetách. A pak byl zase klid, dokud se nevrátil a nedostal se k moci za pomoci jednoho z nejnadanějších Jediů Sithský Lord. Následně po tom byli všichni Jediové zabiti až na pár, kteří se stihli ukrýt někde mimo hlavní město republiky Coruscant. Sith Lord se stal Imperátorem a místo Republiky nastala vláda Impéria. Už to vypadalo, že Jediové navždy zmizí, avšak nestalo se tak. Nakonec byl Imperátor zabit a zůstal poslední Jedi, který začal vyučovat další adepty.

 

 

Kodex jediů

NEJSOU ŽÁDNÉ EMOCE, JE JEN MÍR.

• There is no emotion, there is peace.

NENÍ ŽÁDNÁ NEVĚDOMOST, JE JEN POZNÁNÍ.

• There is no ignorance, there is knowledge.

NENÍ ŽÁDNÁ VÁŠEŇ, JE JEN KLID.

• There is no passion, there is serenity.

NENÍ ŽÁDNÝ CHAOS, JE JEN HARMONIE.

• There is no chaos, there is harmony.

NENÍ ŽÁDNÁ SMRT, JE JEN SÍLA.

• There is no death, there is the Force.

Při užití Síly musí Jedi zůstat v souladu s ní. Jakékoli jednání v nesouladu vyčerpává jeho moc. Síla je vytvářena a podporována životem. Jedi chrání život. Jedi nikdy nejedná z nenávisti, zlosti, strachu nebo agrese. Jedi musí jednat, když je klidný, sebejistý a v souladu se Silou Jednat ve vzteku znamená přivolávat temnou stranu a riskovat vše, pro co Jediové žijí. Rytíř Jedi vždy jedná dle Kodexu Zabíjení je špatné

Řád Jedi

 

Jedi je původně fiktivní organizace - náboženský rytířský řád - z filmové ságy Star Wars. Její příslušníci v této sáze ovládají mystickou Sílu, která jim propůjčuje různé psionické schopnosti. V současnosti je Jedi i reálné náboženství s několika sty tisíci registrovaných příznivců. dění v Republikovém senátu Řád rytířů Jedi vznikl o několik let později než Republika. Jeho úkolem bylo dohlížet na a udržovat klid a mír v Galaxii. Prve byli všichni Jedii vychovávání pouze pro užívání Světlé strany Síly, ovšem později několik z nich Obrazekzkoumalo i Temné stránky Síly a následně se odtrhli od řádu a založili kult Sithů. Kult po době začal značně sílit. Docházelo k častým bitvám mezi Sithy a Jedii. Někteří Jedii se pod strašným mučením raději přidali k Sithům, než by zemřeli. Pak došlo ke sporům o moc a Sílu v kultu Sithů. Sithové se navzájem povraždili a zůstal pouze jeden jediný pravý Sith Lord. Pro Jedie opět nastalo chvilkové období klidu, než se kult Sithů začal znovu probouzet. Toto ovšem už nebyl ten prastarý kult, ale zcela nová generace. Jedii byl po velkých bitvách a dlouhé době zase rozbit. zanechal ale nesčetné škody na životech a planetách. A pak byl zase klid, dokud se nevrátil a nedostal se k moci za pomoci jednoho z nejnadanějších Jediů Sithský Lord. Následně po tom byli všichni Jediové zabiti až na pár, kteří se stihli ukrýt někde mimo hlavní město republiky Coruscant. Sith Lord se stal Imperátorem a místo Republiky nastala vláda Impéria. Už to vypadalo, že Jediové navždy zmizí, avšak nestalo se tak. Nakonec byl Imperátor zabit a zůstal poslední Jedi, který začal vyučovat další adepty.

Historie řádu

Rytíři Jedi jsou prastarým řádem, založeným 25 000 let před bitvou u Yavinu (která se v historii Star Wars počítá jako rok 0). Původně studovali filozofii a teologii, později však porozuměli Síle a naučili se ji používat. S rozvojem řádu začali Jediové sloužit Staré Republice. Vystupovali jako diplomaté a bojovali jen když to bylo nutné. Rytíři Jedi používají Sílu jen k získání vědomostí a k obraně, nikdy k útoku. Manipulace se Sílou umožňuje Jediům pohybovat předměty na dálku, částečně pohybovat svým tělem - tedy provádět několikametrové skoky, ovlivňovat jednodušší mysli a brilantně ovládat světelné meče. V Síle se také nachází zkáza a destrukce - tato její část se nazývá Temnou stranou Síly a používají ji temní Jediové. Většinou to jsou Jediové, kteří na Temnou stranu přešli z touhy po moci a zakázaných znalostech. Před 7000 lety došlo k druhému velkému schizma, boji světlých Jedi proti temným, a poražení temní pak odletěli na okraj galaxie, kde nalezli planetu Korriban, obývanou druhem zvaným Sith. Ovládli je a stali se pro ně bohy. Od té doby si říkali Sithové. Sithové se sjednotili a až do své smrti jim vládl jejich nejmocnější člen, nazývaný Temný Pán ze Sithu (mumifikovaná těla několika Temných Pánů jsou uložena na Korribanu). Po několik dalších století se Sithské říši dařilo a vyvíjela se. V těchto dobách zde také probíhaly experimenty, které přeměnily mnoho Sithů na smrtící válečníky Massassi. Většina Sithů však zahynula, když se pokusili zaútočit na Starou Republiku v zničující Hyperprostorové válce 5000 let před Yavinem. Naga Sadow zkusil převzít vládu nad Starou Republikou, ale Jediové mu v tom zabránili. 4000 let před Yavinem Jedi Arca Jett, hlídač právě objeveného systému Onderon, poslal své učedníky aby vyřešil tento konflikt. Pod vedením rytíře jménem Ulic Qel-Droma se Jedi snažili vrátit Onderonu mír, což ovšem stále naráželo na zlé síly Královny Amanoy, která byla služebnicí Naga Sadowa. Nakonec byl staletí trvající konflikt ukončen s příjezdem Mistra Jedi Arca, smrtí Královny Amanoy a svatbou Zvířecího pána Oron Kira s Princeznou Galií. Mezitím objevil Jedi Exar Kun, který byl trénovaný Jedi Masterem Vodo-Siosk Bassem, zakázané učení prastarých Sithů. Napodobil způsoby mnoho let padlých Sithů a použil je pro vytvoření své vlastní filozofie Kodexu Jedi. S těmito znalostmi Kun založil ohromné a silné bratrstvo a přivlastnil si titul Temného pána ze Sithu. Kun a další Páni ze Sithu převzali kontrolu nad galaxií a oživili pravěkou Sithskou říši. Konflikt mezi nimi a Rytíři Jedi vyústil do hrozného sporu (Velká Sithská válka), ve které zahynulo mnoho důležitých postav včetně mistra Jedi jménem Arca Jett. Všichni Rytíři Jedi se nakonec spojili dohromady a zaútočili na pevnost Exara Kuna, postavenou na Yavinu. Jedi spojili své síly do masivního ničivého útoku, který vyhladil přežívající národ Massassi. Krátce poté byl zabit Rytíři Jedi i Exar Kun. Jeho duše byla úspěšně vypuzena do sféry věčné temnoty na Yavinu IV.

Organizace řádu

Jediové se rodí se silným spojením se Silou, po svém narození jsou většinou objeveni a ti, kteří úspěšně složí zkoušky, začnou trénink v Chrámu rytířů Jedi na Coruscantu (ten stojí osamocen od zalidněných oblastí a jeho základnu chrání 5 věží). Při tréninku na Coruscantu jsou učeni mimo jiné i členy Rady a s nadějí čekají, až budou vzati jako padawani do učení zkušenějším rytířem nebo mistrem Jedi. Trénink je obtížný a mladý padawan při něm zdokonaluje své fyzické i psychické schopnosti, snaží se získat co nejvíce zkušeností a součástí tréninku je i výroba vlastního světelného meče. Když padawan hlouběji porozumí cestám Síly, čeká ho další zkouška, která určí, zda je schopen stát se rytířem Jedi. Skutky Jediů jsou ovládány Nejvyšší radou Jedi, která je složena z 12 členů. Z toho je 5 jejích členů permanentních, kteří čekají až splynou se Silou, 4 jsou v Radě dlouhodobě a neznámo jak dlouho v ní působí a 3 členové mají přesně určenou dobu svého působení.

Významní Jediové:

• Obi-Wan Kenobi

• Yoda

• Mace Windu

• Anakin Skywalker

• Luke Skywalker

• Mistr Jedi Arca

• Qui-Gon Jinn

• Vandar Tokare

Reálné náboženství

V současné době se k náboženství Jedi hlásí i mnoho reálných lidí - v Anglii a Walesu se při sčítání lidu přijhlásilo v roce 2001 k vyznání Jedi 390 000 obyvatel, což je 0,7 % z lidí, hlásících se k nějakému náboženství. Statistický úřad zaregistroval Jedi jako směr, k němuž se hlásí významná část obyvatel. Na Novém Zélandu se k Jedi při sčítání lidu dokonce přihlásilo 1,3 % celé populace.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

adadwaddadawdad

(Darth Mean, 15. 8. 2010 13:39)

jo mas pravdu, ja ti to nechtel jako nak vyvracet, jen sem rikal svuj nazor

já si myslim že každej má jinej názor

(Darth Vader, 15. 8. 2010 13:19)

prostě si myslim že někomu se nejvíc ze sw. líbý darth Bean a někomu zase darth vader a někomu třeba zase darth malgus

smrt windua

(ježura, 14. 8. 2010 19:24)

mace zabili hlavně proto že anakin udělal obrovskou chybu a to že chtěl zachránit Padmé a nechtěl aby zemřel kancléř, jedinej kdo mu mohl pomoct

nwm co dat za nadpis

(Darth Mean, 13. 8. 2010 12:07)

jo to mas pravdu ze sidius neni az tak starej dedek oprti yodovi, a vadera zachranil proto ze vedel ze je v nem mocna sila a navic potreboval nekoho kdo za neho bude plnit spinavou praci ( zabijeni jediu atd.) a navic si treba myslel ze ho daji nak doporadku a ne ze to tak zpackaj (ted myslim tu jeho zbroj) jak rikam kdyby vader mel svoje normal telo byl by z nej fakt hodne silnej sith

pěkná přednáška profesora Darth Mean....

(Darth Vader, 11. 8. 2010 13:12)

no takže si myslim že Sidious neni zase žádnj starej dědek oproti Yodovi protože vládne obrovskou silou a proč by jinak zachranoval Vadera na tom Mustafaru proč by ho tam nenechal kdyby byl jenom taková loutka jak ty říkáš protože cítil v něm velkou sílu proto ho zachránil. A Vader vrátil síle ztracenou rovnováhu.

coze?? Vader by NIKDY neporazil Yodu

(Darth Mean, 10. 8. 2010 23:09)

vader ze by dal Yodu???? dovol abych se zasmal, yoda byl mnohem rychlejsi a pohyblivejsi nez Vader, navic byl mnohem silnejsi v sile, hlavne kvuli tomu peceni na mustafaru, tam ztratil strasne moc midichlorianu, mozna kdyby mel este svoje telo, ale i o tom dost pochybuju koneckoncu porzail ho obi wan a obi wan by nedal yodu, Windu (Peet, 24. 07. 2010 16:03)
nikdo nema na Mace Windua zadnej Sith by ho nedal a to same Yodu.

promin ale vetsi kravinu sem este neslysel, kdyz je tak neporazitelnej tak proc je mrtvej????? ZABIL HO SIDIUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedi - Slabota =D (Kueller, 21. 07. 2010 11:05)
Jediové jsou slabýý ...Projevilo se to při invazi yuuzhan vongů ...(nebo jak se to píše :D)...To sithové bi je vyprovodili z galaxie rychlejš než bi se objevily... Imperátor totiž všechny neznámé rasy likvidoval =) Borééc :)

no mel bys vysvetlit esli myslis sithi jako jenom ty kdo pouzivaji temnou stranu sily, nebo cely imperium, esli myslis sithy co pouzivaj temnou stranu, tak to nesouhlasim, sithove muzou byt jenom 2 mistr a ucednik, a myslim ze proti yuuzhan vongum sou 2 malo, hlavne v kombinaci sidius a vader, skoro nepohyblivej kyborg a praprapraprapra dedecek, fakt silna dvojka :DDDD ale pokud myslis cely imperium tak jo, to by bylo mozny :)

rozhodně by maceo a yodu dal.....

(David, 9. 8. 2010 13:04)

Darth Vader ten by je oba rozdrtil

Windu

(Peet, 24. 7. 2010 16:03)

nikdo nema na Mace Windua zadnej Sith by ho nedal a to same Yodu.

Jedi - Slabota =D

(Kueller, 21. 7. 2010 11:05)

Jediové jsou slabýý ...Projevilo se to při invazi yuuzhan vongů ...(nebo jak se to píše :D)...To sithové bi je vyprovodili z galaxie rychlejš než bi se objevily... Imperátor totiž všechny neznámé rasy likvidoval =) Borééc :)

nwm

(Darth Mean, 16. 6. 2010 21:25)

no jen aby bylo jasno tak emperor nebyl zabit tim jak ho Vader hodil do ty sachty, mel totiz klonovany telo a do toho se prevtelil, a taky musim souhlasit ze tohle je fakt dobra stranka i kdyz je tu par nepresnosti ale i tak dobry :-) ( lepsi bych rozohodne neudelal, a mate moje uznani, ze se vam neco takovyho vubec chtelo delat, jen tak dal)

Hmm..

(Petas, 14. 6. 2010 17:55)

Tahle stránka je super a moc povedená..Darth Grim..cením si tvého komentáře ale nemáš částečně pravdu..Tahle stránka je tu právě proto aby z ní lidi mohli čerpat informace =)..fakt tahle stránka nemá chybu

wepopo vader

(wepopo vader, 2. 5. 2010 13:01)

pardon udelal sem chibu namsal sem jei a ma tam bejt jedi XD XD XD XD XD

wepopo vader

(wepopo vader, 2. 5. 2010 13:00)

sithove sou lepsi jei umi jenom skakat a kecat hovadiny o mysli

nasrat

(Gordis, 12. 2. 2010 20:05)

a ten jediny sith byl Darth Bane, stači čist star wars knižky jako ja a věděli byste :)

já umi používat sílu!

(Zdenek, 19. 1. 2010 14:36)

hej já umím používat sílu to brutál když sní takhle umíš jako já

JEDI alebo SITH

(DoDo, 28. 12. 2009 22:29)

JEDI je mozno mudry,uvazuje stale a mysli na druhych ae ja si myslim ze to prehanajuu....SITHOVE su lepsi...mozu poznat silu aku jedi nie...Mozu myslia hlawne na seba..ae su trcha no prehnane si veriaa...taq ja nwm ae temna strana ma laka viac...=D

star wars

(joda, 28. 12. 2009 10:19)

1

fakt dobre

(rene b, 29. 10. 2009 9:10)

mas fakt dobry web dobře si ho vyrobil :-)

příspěvek

(the vojtas, 19. 10. 2009 9:21)

založil sem si nové stranky tak se mužete podivat a dat mi třeba hodnocení
www.starwarssith.estranky.cz

...

(orkin-ondřej rolník, 29. 8. 2009 19:45)

Každý má svůj názor, my jen nechceme přitrouble opakovat informace, které najdete na každém druhém webu. Ano, jsou lepší, ale komentujte to, až uděláte VY OSOBNĚ lepší.To byl zase můj názor.