Jdi na obsah Jdi na menu
 


Darth Plagueis

Darth Plagueis

 

darthplagueis.jpg

 

 

 

 

Někdy označován jako Darth Plagueis Moudrý, byl Muunský Temný Pán ze Sithu v linii Darth Banea a mistr v umění manipulace s midi-chloriany, jež žil během století vedoucímu k Bitvě o Naboo. Hrál velmi důležitou roli v galaktických událostech, podněcoval Darth Sidiouse, jehož trénoval ve způsobech Sithů a temné strany Síly, k převzetí moci nad Galaxii a přivedeni nového věku Sithů.

Biografie

Nástup Darth Plagueise

Přes všechen vliv, jež měl nad galaktickými událostmi, je velmi málo známo o Darth Plagueisovi. To málo, jež je známo, pochází pouze od jeho učedníka Darth Sidiouse. V každém případě, to co o svém mistrovi Sidious prozradil se musí brát s nadhledem. Jméno a raný život tohoto muže zůstávají úplnou záhadou. Výzkum odhalil, že byl Muun, což by mohlo znamenat, že pochází z bohaté planety z Vnějšího Okraje, jménem Muunlist. Co je však jisté, je to, že v jisté době byl nalezen existujícím Sithským Pánem jako velmi nadaný v Síle. Tento Sithský Pán vzal mladíka za svého učedníka a tak se zrodil Darth Plagueis. Nakonec se stal Plagueis mistrem a vydal se hledat vlastního učedníka, jež by pokračoval v tradici Sithů. I když detaily známy nejsou, ví se že jistý mladý muž z Naboo jménem Palpatine, Sitha zaujal. Protože ho viděl Plagueis jako velmi potenciálního, vzal Palpatina za svého učedníka a dal mu jméno Darth Sidious. Je možné, že v Sidiousovi nalezl Plagueis to, co Sithští Páni dlouhou dobu hledali a to Sitha zrozeného pro to, aby přivedl 1000 let trvající Darth Baneův řád ke zářnému konci a vykonal Pomstu Sithů na Jediích.

Plagueis a Sidious

Jak dlouho Sidius studoval pod Plagueisem není možné určit, je však známo že od svého mistra se Sidious naučil mnohé. Jak později Palpatine řekl, jeho mistr ho naučil vše o [[Síla (Star Wars)|Sílev včetně temné strany a veškerých jejich možnostech a stejně tak ho učil i o straně světlé. To bylo velmi potřebné pro to, aby mohl Sidious zničit Jedie zevnitř. Sidious se pravděpodobně stal mocnějším než jeho mistr ale zároveň se stal i mnohem ambicióznějším než Plagueis čekal a tak pravděpodobně Mistr začal svému učedníkovi jisté znalosti tajit. Na příklad si Sidious ještě pod vedením Plagueise nalezl na Iridonii vlastního učedníka, a bez Plagueisova vědomí ho začal trénovat. Pravděpodobně se Sidious vůbec nestaral o to, zda se jeho mistr o této zradě dozví a místo toho se jen pokusil svého učedníka využít k vlastnímu povýšení na mistrovskou úroveň. Toto také potvrzuje, že Plagueis byl stále naživu v době mezi 60-50 BBY, protože Maul, Sidiousův učedník, se narodil 54 BBY. Ve skutečnosti mohl však Plagueis žít i mnohem déle. Mimo Sidiousovích ambicí není známa příčina pro tyto intriky avšak lze předpokládat, že právě Plagueisovo zatajování bylo onou příčinou, jež nakonec vyústilo v mistrovu smrt rukou vlastního učedníka.

Vražda Darth Plagueise

Plagueis, posedlý možnostmi nesmrtelnosti, praktikoval některé nejhlubší, nejtemnější tajemství Síly. To obsahovalo i jeho schopnost manipulovat s [[midi-chloriany a to nejen proto, aby zachránil ty, které miloval, ale aby vytvořil i život. Dítě vytvořeno touto metodou, by bylo, podle Plagueise, ztělesněním samotné Síly. Jsou to právě tato tajemství, jež způsobují největší kontroverzi kolem Darth Plagueise jelikož ho zásadně spojují s jiným mladým mužem taktéž určeným k tomu, aby se stal Sithem – Anakinem Skywalkerem. Je velmi pravděpodobné, že Plagueis byl v pozadí Anakinova zázračného zrození, ale toto dosud nebylo dokázáno. Palpatine nakonec řekl Skywalkerovi, že Plagueisův učedník (neřekl že to byl Palpatine sám) zabil svého mistra ve spánku. I když je obtížné určit kolik z toho, co Palatine řekl byla pravda a kolik bylo vymyšleno, není důvod si myslet, že by v Palpatine lhal, protože pro svedení Skywalkera by to bylo irelevantní. Průběh vraždy je prozatím neznámý, je ovšem pravděpodobné, že Sidious zabil svého mistra světelným mečem. Později Palpatine řekl, že jeho mistr byl dostatečně hloupý na to, aby usnul a tím udělal něco, co by nikdy udělat neměl.

Odkaz Darth Plagueise

Plagueisův učedník, Darth Sidious se stal Sithem určeným k vykonání finálních kroků k pomstě. Chodil mezi Jedii nepoznán a přivodil pád jak jejich, tak Republiky. Palpatine později vyprávěl takzvanou Tragédii Darth Plagueise Moudrého Anakinovi Skywalkerovi, lákaje ho k temné straně tím, že by se mladý Jedi mohl naučit Plagueisově schopnosti zachránit blízké od smrti. Skywalker, nahlodán vizemi o smrti své ženy byl brzy zlákán a přísahal Sidiousovi věrnost a tak Sidious prohlásil, že společně Plagueisovo tajemství odhalí.