Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exar Kun

 

Exar Kun

 

exar_kun.png

 

 

Byl to padlý Jedi a později jeden z největších Temných Pánů a hlavní představitel Sithů během Velké Sithské války.

 

 

 

Biografie

 

 

Mocný Jedi

Byl jeden z nejlepších učedníků Mistra Jedi Vodo-Siosk Basse. Exar byl vynikající bojovník se světelnym mečem a velmi dobrý student, ale velice toužil po dalších znalostech a tempo jeho mistra mu nestačilo, a tak tajně studoval Mistrovy holokrony a snažil se najít vše o Sithskem učení. Opustil svého mistra a odletěl na Onderon, kde nalezl nějaké Sithské artefakty. Tam nebyl připuštěn a tak letěl na Dxun do hrobky Freedona Nadda a probudil Ducha starého Sitha. Ten Exara vzal na Korriban, kde ho přinutil podlehnout temné straně a už jako Sithovi mu nařídil, aby letěl na Yavin 4, kde najde sithské chrámy po jeho mistru Nagovi Sadowovi, podmanil si tamější Massassie a začal se studiem. Tam Kun našel znalosti, které vždy hledal. Díky nim byl schopen modifikovat svuj meč a vytvořil první Světelnou tyč. Později jako správný Sith, zničil Freedona Naada. Poté chtěl zavraždit jiného padlého Jedie - Ulica Quel Dromu, ale zasáhl duch Marky Ragnose, a přikázal jim obnovit Zlatý věk Sithu a Exara jmenoval Temným Pánem a Ulica jeho učednikem.

 

 

Temný Pán

Tak začala Velká Sithská válka, kdy Exar zavraždil na Coruscantu svého bývalého mistra a mnoho jiných Jediů. Založil Bratrstvo Sithu, do kterého naverboval velké množství Jediů a téměř Republiku porazil. Jeho Massassiové stavěli mnoho chrámů včetně hlavního, který později sloužil jako základna rebelů. Ulicovi se díky zavraždení vlastního bratra podařilo vrátit ke světlu, a prozradil Jediům, kde se Exar skrývá. Kun, jehož Sithové byli poraženi a armády zničeny, se uchýlil do velkého chrámu a svolal všechny Massassie. Vysál z nich život a sám se stal něčím mezi duchem a živou bytostí. Jediové a Republikové loďstvo zatím zaútočilo na Yavin, téměř všechny chrámy srovnaly se zemí a tak skončila Velká Sithská válka.

 

 

Návrat z Propasti a Konec Exara Kuna

Po čtyřech tisících letech jako duch, Luke Skywalker zakládá Jedi Praxeum ve starém Exarově Chrámu. Exarův duch začína korumpovat studenty Luka a prvním z nich je Gantoris. Ten díky znalostem Exara postaví světelný meč a pohybuje se nebezpečně blízko Temné straně. Když ale Exar ukáže pravou tvář, Gantoris ho odmítne a tak je Exarem spálen na uhel. Když do Akademie přiletí nový a velmi slibný učeň Kyp Durron, Luke má velkou radost, že má tak slibného studenta. Exar vidí jeho potenciál také a tak začne Kypa nahlodávat, až ho zcela svede na temnou stranu. Kyp opustí akademii a chce vést svou válku proti Impériu. Prohlásí se za nového Temného Pána a vydá se zpět na Yavin pro Drtič Sluncí. Na Yavinu se mu postaví Luke, ale Exar se o svého učedníka stará a „vezme“ Lukovi jeho Ducha, takže Luke je ve stejne sféře jako Exar. Kyp se vydá v Drtiči Sluncí bojovat s nenáviděným Impériem. Podaří se mu nechtěně zabít svého bratra, ale ani to ho od temné strany nenavrátí, protože je pod silným vlivem Exara. I když se Exar snaží a posílá vše možné na Lukovo tělo, nepodaří se mu ho zabít a nakonec všichni Lukovi Jediové spojí své síly a mocného Sitha jednou provždy zničí a s tím i vliv, který měl na Kypa a ten se okamžitě zříká temné strany a odevzdává Drtič Sluncí Nové Republice.