Jdi na obsah Jdi na menu
 


General Grievous

General Grievous

general_grievous_by_ash_dragon_wolf.png

Generál Grievous, byl příslušníkem rasy Kalesh. Svůj věhlas si získal ve válce mezi Kaleshy a Huky. Po havárii vesmírné lodi, kterou zosnoval Darth Sidious, se ocitl na prahu smrti, avšak byl vzkříšen.

Sidious se zajímal o průběh operace, kterou prováděli geonoští technici, a sám poslal lékařské droidy, aby pomáhali při chirurgických a kibernetických operacích. Nakonec z Kaleshe zbyl jen mozek, mícha a vnitřní orgány, které potom byly přeneseny do pancíře, aby mohl žít jako kyborg. Zároveň v jeho mozku bylo pozměněno centrum hněvu a paměti. Přesto se nepovažuje za droida a reaguje popuzeně na jakoukoli poznámku v tomto smyslu, jak by mohli dosvědčit jeho oběti a místokrál Obchodní federace Nute Gunray, který se dopustil té chyby, že Grievouse považoval za jednoho ze řadových droidských důstojníků.

Ačkoli není citlivý k Síle a nepočítá se ani k Sithům, byl tento kyborg vycvyčen hrabětem Dooku v boji světelným mečem a je těžkým protivníkem mnohých Jediů, jak se ovšem mohli přesvědčit jeho oběti. Poraženým Jediům bral jejich světelné meče jako trofeje, aby s nimi zabíjel další a další.

Zúčastnil se už bitvy na Geonosis. Masakr, který rozpoutal, se však odehrál v skrytu katakomb pod komplexem hnízd arcivévody Poggla Nižšího. Vzápětí byl jmenován vrchním velitelem armády droidů a vnesl do války nový prvek-celé světy proměnil v obrovská jatka a zanechával krvavé stopy na Vnějším okraji.

Jediové se sním poprvé setkali během bitvy na Hypori. Jeho protivníky bylo šest Jediů, včetně Ki-adi-Mundiho, Shaak Ti a Aayly Secury. Kromě těchto tří mistrů žádný nepřežil. Grevious utekl, když na něj legie klonovaných vojáků spustila křížovou palbu.

Na podnět Dartha Sidiouse a hraběte Dooku Grievous naplánoval a podnikl únos Palpatina z Coruscantu. Zažil přitom spoustu potíží, znovu se utkal s Shaak ti a spolu s tuctem Magnagardistů, které osobně vybral, zabil další dva Jedie, kteří chránili Palpatina. Během bitvy se také naskytlo odhalení, že své dvě ruce může rozdělit na čtyři a zaútočit čtyřmi meči současně. Když s Palpatinem vbíhal do své lodi, sevřel mistr Jedi Mace Windu jeho vnitřnosti silným tlakem Síly, proto generála celý zbytek života trápil astmatický kašel.Únos se vydařil, avšak Grievous netušil, že Sidious a Palpatin jsou tatáž osoba. Nechápe tedy, proč kancléře nemůže zavraždit.

Na jeho vlajkovou loď však již nad Coruscantem však vnikli Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi a kancléře osvobodili, přičemž přišel o život hrabě Dooku. Grevious uprchl a nechal odstartovat všechny záchranné moduly. Plán na zabití dalších dvou Jedi ale nevyšel, Skywalker s křižníkem přistál na Coruscantu.

Na rozkaz Dartha Sidiouse poté z planety Utapau poslal vůdce separatistů na vulkanickou planetu Mustafar. Opět ho však napadl Generál Kenobi. Při nelítostném souboji přišel Grievous o dvě ze svých čtyř rukou, všechny světelné meče a nakonec i o život. Kenobimu nezbylo nic jiného než Generála zastřelit jeho vlastním blasterem. „Jak barbarské!“, prohlásil Obi-Wan, když mrtvému Generálovi házel blaster k nohám.

Generálovou smrtí skončily Klonové války. Palpatin se prohlásil za císaře a Republiku za Impérium a vyhladil téměř všechny Jedie. Grievousův odkaz však přetrvával až do dob Impéria, jelikož to byl asi nejlepší vojevůdce od dob Darth Malaka.