Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

Rasa: člověk

Pohlavý: Muž

Barva vlasů: hnědá

Barva Očí:Modro šedá

Výška 1,79metrů

obiwanaotcv2.jpg

Tvé znalosti jsou ohromují Obi-Wane, ale informace může představovat břímě .  Řiď se citem, ne myslí, a myšlenky do sebe zapadnou.

Toto bylo typické ponaučení, jaká dostával Obi-wan od Qui-Gona Jinna- zneklidňující a zdánlivě protichůdná. Gui-Gonova smrt Obi-Wana nejen připravila o nelepšího přítele a učitele, ale také přinutila přijít se svým vlastním pojetím vyučování, když vychovával Anakina Skywalkera jakožto budoucího rytíře jedi.

Skloubil Qui-Gonovu vlídnost a otevřel s Yodovou disciplínou, jeho přístup však měl střídavé výsledky. Jak řekl Obi-Wan později Anakinovu synovi: Myslel jsem si, že ho budu umět učit lépe než Yoda. Mýlil jsem se. Později v životě se Obi-Wan choval velmi podobně jako Qui-Gon a překrucoval pravidla, když to posloužilo jeho cíli.

Včase svého vstupu do stavu rytířů měl však Obi-Wan pověst přísného a spolehlivého Jediho. Vždy hledal u svého impulzivního Mistra trpělivost a huboval lehkomyslné jednání svého padawana. Kořeny jeho svébytné osobnosti jsou patrné již v době, kdy byl sám Padawanem. Jeho svéhlavost ho přiměla na kratší dobu opustit řád Jedi.

Obi-Wan Kenobi se narodil padesát sedm let před bitvou o Yavin a celý svůj život od útlého dětství až po  dospělost prožil za zdmi coruscantského Chrámu rytířů jedi. Do svých dvanácti let byl pod vlivem mistra Yody a dalších chráncích učitelů. Žádný rytíř jedi nebo mistr si ho však nevyvolili za svého padawana. Těsně před jeho třináctými narozeninami určila rada Jedi Obi-Wanův osud. Musel příjmout úlohu podpůrného pracovníka v zemědělské organizaci Jediů. To pro něj znamenalo hořké zklamání. Poté,co se na planetě Bandomeer ujal svých povinností,však pomohl Mistrovi Qui-Gon Jinnovi zmařit intriky, které spřádal jeho bývalí žák Xanatos. Gui-Gon byl mladým Kenobim nadšen a zvolil si ho za svého nového padawana.

Opojnost- to je to nejvýstižnější slovo, které popisuje Obi-Wanovy pocity, když po předchozím poklidném životě na Coruscantu skákal hyperprostorem po celé galaxii. Na své třetí oficiální výpravě s Qui-Gonem Jinnem dovolil své mladické horlivosti, aby zvítězila nad jeho nitrem. Na planetě Melida/Daan se připojil k hnutí Mladých, skupině mladíků svého věku, kteří bojovali proti svým dospělým protějškům za ukončení planetární občanské války. Protože jim chtěl pomoci, opustit Obi-Wan svého Mistra i řád Jedi. Jeho revolta však měla jen krátké trvání a nedlouho po svém návratu do Chrámu si uvědomil, jak moc zarmoutil ostatní studenty umění Jediů a Padawany. Když ho Qui-Gon Jinn nakonec znovu přijal za svého Padawana, přísahal si Obi-Wan, že se stane vzorným rytířem Jedi.

Ve všech ohledech svému závazku dostál. Kenobi a Jinn vytvořili sehraný pár,ať už dohlíželi na planetární volby nebo potírali teroristy. Při svých cestách brzy narazili na planetě Telos na Xanatose, zmařili plány tohoto padlého jediho a na vlastní oči mohli sledovat, jak přišel v nádrži s kyselinou o život. Později je na některých jejich výpravách doprovázeli Mistr Adi Gallia a její učednice Siri Tachi. Obi-Wan dokonce zachránil Qui-Gonovi život, když svého mistra ubránil před šíleným vědcem Dr. Zanem Arborem. Ten přišel na to, jak zneužívat sílu při svých zlovolných pokusech.

Jak šly roky, vyrost Kenobi v jediho ovládající výborně různé techniky využívající sílu včetně urychlování, uzdravování a telekineze. Projevoval přirozené porozumění pro velký obzor sjednocující sílu, jak ji viděla rada Jedi. Někdy mu však unikal smysl pro takzvanou živoucí sílu, porozumění silového působení aktuálního okamžiku. Byl také zmatený ze zájmu, který jeho mistr věnoval živým tvorům, které nazýval ubohými formami života, a často s jeho postojem nesouhlasil. Během výpravy na Ord Mantell se například Qui-Gon spřátelil s domorodými mantellskými savripy, zatímco obi-Wan je ze začátku považoval za zrůdy.

Přibližně rok před bitvou o Naboo doprovázel Obi-wan svého Mistra a některé členy rady Jedi při jednáních s reptiliformními Yinchorrii. Ani Obi-Wan ani nikdo jiný nepoznal, že tyto nepokoje připravil v tajnosti Darth Sidious. Sithský mistr tak udělal první krok ve svém plánu na ovládnutí galaxie, ve kterém hrál nevědomky svoji úlohu i Kenobi. Když nejvyšší kancléř Valorum přednášel svůj projev na Eriadu, dovolily Kenobiho snahy Valoruma chránit Sidiusovi zaútočit na svůj pravý cíl- na členy ředitelství Obchodní Federace. Později pomáhal Gui-Gon a Obi-Wan vzkřísit přepravu automatických hvězdných bitevníků od vartokkských zabijáků dříve než mohly být doručeny obchodiní federaci.

 Na příkaz Dartha Sidiuse zahájil Nute Gunray a Obchodní Federace na protest proti přepravním daním blokádu planety Naboo. Kancléř Valorum, který chtěl situaci co nejrychleji uklidnit, požádal o vyslání rytířů jedi, kteří by přiměli Gunraye, aby se stáhl. Mace Windu vyslal Jinna a Kenobiho. Výprava na Naboo byla pro Obi-Wana zkouška ohněm, když porazil Darth Maula v souboji světelnými meči a držel v náručí Qui-Gona, když jeho Mistr vydechl naposledy. Rada Jedi, ohromená zručností, se kterou se Obi- Wan vypořádal se sithským pánem, pasovala pětadvacetiletého Kenobiho na rytíře řádu Jedi. Kenobi dodržel slib daný svému Mistrovi a vzal si jako padawana Anakina Skywalkera. Obi-Wan který byl po celý svůj život studentem, se najednou stal učitelem. Skywalker neprošel výchovou v Chrámu, Kenobi ho tedy musel učit základům učení rytířů jedi, které on sám zvládl ve svých dvou letech. Anakinova obrovská síla a skrytá zuřivost navíc představovala velice nebezpečnou kombinaci vlastností. Noční můry jeho matky, která byla stále otrokyní na vzdálené Tatooine, vnášely do Anakinovy mysli černé myšlenky a vyrušovaly Obi-Wana. Kenobi se také snažil udržez na uzdě lehkomyslnost svého padawana, leckdy se však přistihl, že musí rychle za Anakinem pospíchat.

Tak to bylo například i tehdy,  když  Anakin vyklouzl z Chrámu, aby se mohl zúčastnit závodů v odpadních jamách Coruscantu.

Když spolu Kenobi a Anakin jezdili tři roky, zkřížili cestu Kadu Chunovi, bratrovi studenta řádu jedi, kterého Obi-Wan nechtěně zabil před více než deseti lety. Ještě toho samého roku se vydali na výpravu za informacemi, která je zavedla na záhadný svět Zonama Sekot ve Vnějším pásu. Planetu napadaly ozbrojené síly podléhající komandéru Tarkinovi na Raithu Sienarovi. Anakin nezvládl svoji zlobu, nechal ji vyplout na povrch a bez milosti zabil nepřátelského krveřezbářského agenta.

Kenobi, kterým tato zkušenost do hloubi duše otřásla, se začal ještě více věnovat cvičení svého Padawana, Nedlouho poté šli oba jediové po stopách Krayna, nechvalně známého piráta a obchodníka s otroky. Skywalker beze špetky sebeovládání Krayna zabil svým nově sestrojeným světelným mečem.

Sedm let po výpravě za Kraynem, Těsně po vyjednávání během sporu o hranice na Ansionu, dostali Obi-wan s Anakinem od jedijské rady za úkol zajistit ochranu senátorky Amidaly z naboo. Po divoké honičce, při  niž pronásledovali domnělou vražedkyni Zam Wesell dopravními koridory Coruscantu, ji dostihli jen proto, aby byli svědky její smrti ještě před tím, než mohla prozradit, kdo ji na tuto práci najal. Rada Jedi se rozhodla, že bude nejlepší, když se Padmé vrátí na Naboo. Anakin ji doprovázel, zatímco obi-Wan Kenobi sledoval stopu nájemného vraha až na vodní svět Kamino.

Zde zjistil, že si u místních obyvatel někdo objednal armádu klonů vypěstovaných z genetických vzorků námezdního lovce Jango Fetta. Kenobi pronásledoval Fetta na Geonosis. Zde objevil, že na tomto světě staví Obchodní Federace obrovskou armádu droidů. Stačil varovat radu těsně před tím, než ho jeho nepřátelé zajali a vhodili do popravčí arény. Anakin a Padmé spěchali na Geonosis, aby Obi-Wanovi pomohli. Nakonec se oba Jediové postavili hraběti Dooku a málem při tomto souboji přišli o život. Bitva o Geonosis skončila bez jasného vítězství a stala se počátkem klonových válek.

Obi-Wan Kenobi získal hodnost generála po boku Baila Organy a dalších slavných osobností pomáhal bránit republiku. Pro Kenobiho však nebylo největší tragedii nastolení galaktické diktatury, mnohem více ho zasáhlo to, že jeho učedník propadl temné straně síly. Poté, co Anakin utrpěl těžká zranění, oblékl černé brnění Dartha Vadera a stal se Palpatinovým následníkem. Jediové, kteří přežili klonové války, se stávali obětmi císařských čistek. Obi-Wan Kenobi spolu s Yodou uprchli a skryli se v pustinách.

Ještě předtím však Kenobi zajistil bezpečí alkinovým a Padméiným dvojčatům a zasel tak sémě návratu rytířů jedi. Padméina dcera  Leia našla domov v rodině Baila Organy na Alderaanu. Syn Luke odlétl s Kenobim na tatooine, kde se Anakinův nevlastní bratr Owen Lars ujal jeho výchovy na své zvlhčované farmě. Obi-Wan se odstěhoval do poustevny v Jundlandských pustinách na stejné planetě. Poslední, o co stál, bylo přitahovat něčí pozornost.

Když Luke Skywalker vyrostl v dospělého mladíka, začal na něj Kenobi dohlížet čím dál tím bedlivěji. Stejně jako Yoda věřil v to,že když se mu dostane správného vychování, bude schopen skoncovat s Vaderovým zlem. Když se Luke a jeho přítel Windy vrátili v písečné bouři, zachránil Kenobi oba chlapce před hladovým kraytským drakem. Když je přivedl zpět na farmu, Owen Lars mu řekl, ať odejde. Znal Kenobiho plány se svým synovcem a ani trochu se mu nelíbily.

Nakonec uvedla síla osud do pohybu. Lukův strýc i teta zahynuli pod palbou imperiálních vojáků. Mladý muž souhlasil s tím, že doprovodí Kenobiho na Alderaan, kde se měli setkat s Bailem Organou. Kenobi najal pašeráka s pochybnou pověstí- Hana Sola- aby je na Alderaan dopravil. Pak použil myšlenkovou manipulaci rytířů jedi, aby získal dva tisíce kreditů za Lukovo vznášedlo.

Imperiální Hvězda smrti však Alderaan zničila, ještě než k němu stihli doletět. Když Obi-Wan zvážil tento tragický obrat událostí, cítil, že je jeho osudem sehrát v galaktické občanské válce svoji poslední roli. Vydal se o samotě do nitra bitevní stanice nepřítele a postavil se svému někdejšímu Padawanovi.

Utkali se při souboji světelnými meči. Kenobi však věděl, že klíč ke konečnému vítězství má ve svých rukou Luke. Obětoval proto svůj život, aby dal tomuto mladému Povstalci příležitost k úniku. Luke Skywalker slyšel Obi-Wanův hlas při svém průletu šachtou hvězdy smrti a věděl, že jeho učitel nezmizel navždy. Později přítomnosti  Kaiburr krystalu na Mimbanu vstoupil Kenobiho duch do Lukova těla a řídil jeho končetiny při souboji s Vaderem. Ve sněhové bouři na Hothu se Kenobi poprve zjevil Lukovi jakožto duch. Na Dagobahu se téměř zdálo, že nikdy nezahynul. Odpovídal na Lukovy otázky a dával mu dobře slyšitelné rady. Luke později viděl duchy Kenobiho, Yody a Anakina Skywalkera během oslav na Endoru, Kenobi však ještě své návštěvy z onoho světa neukončil. Zjevil se Lukovi po Endoru, aby ho varoval před hrozbou Ssi-ruu-ků, a později ho ve snu dovedl na místo, kde se rozkládalo Ztracené město Jedi. Nakonec, pět let po Endoru, Kenobiho duch řekl Lukovi, že  se vzdálenosti mezi jejich světy příliš zvětšila. Vřele se se svým studentem rozloučil a připomněl mu, že je prvním z nové generace rytířů jedi.