Jdi na obsah Jdi na menu
 


Padmé Nababerrie Amidala

Padmé Nababerrie Amidala

Rasa: člověk

Pohlavý: žena

Barva vlasů:hnědá

Barva očí: Hnědá

Výška: 1,65 metrů

Rodná planeta: Naboo

padme.jpg

Svéhlavá, hrdá, zanícená a velice moudrá Padmé Amidala strávila svůj život ve službách lidu planety Naboo. Jako královna provedla svůj lid nejhorší krizí za mnoho minulých generací. Jako senátorka se snaží vnést do uvažování Republiky nacházející se na pokraji války zdravý rozum.

 

Občané Naboo procházejí mezi dvanáctým a dvacátým rokem svého věku povinnou službou. Ve čtrnácti letech, kdy byla Padmé zvolena královnou Naboo, dosáhla větších úspěchů než mnoho předních občanů planety za celý život. Vyrůstala v horské vesnici a již od svého narození byla vychovávaná pro vyšší cíle. Její rodina – otec Ruwee, matka Jobal a starší sestra Sola – se přestěhovala do Threedu, ještě když byla  Padmé malá. Dostalo se jí vzdělání v nejlepších školách a příležitostně navštěvovala i jezerní zemi na Naboo.

Ve svých sedmi letech vstoupila do hnutí za podporu uprchlíků, organizace, s níž její otec spolupracoval již dlouhá léta. Během jedné mise cestovala pod hlavičkou hnutí na Shadda-Bi-Boran, aby pomohla přestěhovat místní obyvatele dříve, než se zhroutí jejich slunce.Mnoho z uprchlíků navzdory tomu zemřelo, protože se nebyli schopní přizpůsobit životním podmínkám mimo svůj rodný svět. Mezi nimi bylo i jedno zvláštní dítě – M’a-kee-tula. Později se Padmé stala žákovskou zákonodárkyní. Ve věku dvanácti let  jí zasáhla první láska, kdy se zamilovala do chlapce jménem Palo, který však šel dál svou cestou. Chtěl být umělcem. Padmé se naproti tomu stala senátní poradkyní a byla prohlášena „princeznou z Theedu“. Aby dodržela tradici, zvolila si Padmé  „přídomek” Amidala, když se chopila svého  královského postu.

Král Veruna seděl na trůnu Naboo třicet let. Scházel se však s podezřelými a záhadnými politiky z jiných světů, což u obyvatel podkopalo důvěru v jeho vedení. Dobrovolně, proto uvolnil  trůn.  Ve volbách do čela monarchie  se utkala Amidala s místnim guvernérem Sio Bibblem.  Amidala cestovala po celé zemi, pronášela projevy a získávala popularitu voláním po reformách. Nakonec lidé houfně volili právě ji. Nový velitel Královských bezpečnostních sil kapitán Panaka naléhal, aby Amidala prodělala výcvik sebeobrany a zacházení  se zbraněmi. Také znovu oživil starobylý a účinný palácový trik – používání dvojníků, kteří plnili úlohu tělesných strážců a volavek. Amidaliných pět služebných, Eirtae, Sabé, Yané, Rabé a Saché, se stalo  jejími nejbližšími přítelkyněmi a byly vycvičené k tomu, aby v případě nebezpečí zaujaly královnino místo.

Pouhých pět měsíců od nástupu Amidaly na trůn zahájila Obchodní federace blokádu Naboo. Ačkoli Amidala nemohla pochopit, proč si tento chamtivý gigant vybral k demonstraci své síly právě její planetu, snažila se vyřešit nastály konflikt mírovou cestou. Nakonec však neimoidianská armada droidů dobyla a obsadila Theed. Amidala uprchla ze své planet, aby získala pro svůj svět pomoc republiky.

Republikový Senát ale zaujal  vyčkávavý postoj a odmítl jednat. Královna Amidala předvedla velkolepou ukázku svého bojového ducha, když žádala hlasování o vyslovení nedůvěry vůči kancléři Valorumovi, a vrátila se na okupovanou planet Naboo. Když se vlivní politici neobtěžovali s pomocí, rozhodla se osvobodit  svoji obléhanou planet sama.

Obratnou diplomacii získala pomoc Gunganů z Naboo, kteří byli po obsazení planet zbaveni svých práv. Její odvaha v poli a boji po boku rytířů jedi Qui-gon Jinna a Obi-Wana Kenobiho, které doprovázel chlapec  Anakin Skywalker, přinutila neimoidianského místokrále Nuta Gunraye, aby se vzdal. Amidala předsedala celkolepé slavnosti na počest vítězství, která probíhala v konfetami posetých ulicích Theedu. Budoucnost  Naboo vypadala růžově. Lid byl osvobozen a Republiku vedl kancléř Palpatine pocházející právě z této planety (aspoň si to všichni mysleli).

Královna Amidala završila své osmileté funkční období ve svých dvaadvaceti letech a připravovala se na odchod z veřejného života. Lidé z Naboo se pokusili pozměnit ústavu, aby mohla být královnou po zbytek života. Amidala však cítila, že její poslání v roli královny skončilo, a nabídku odmítla. Její nástupkyně, královna Jamillia, požádala Padmé, aby přijala funkci senátorky. Padmé souhlasila s tím, že bude zastupovat  zájmi Naboo na Corusantu. Když nevykonávala svoje poslání na hlavní planetě Republiky, trávila čas v domě své rodiny ve vilové čtvrti Theedu.

Senátorku Amidalu velmi znepokojovala Konfederace nezávislých system. Hrabě Dooku a jeho separatičtí následovníci kritizovali korupci v Republice. I když Padmés jejich výtkami souhlasila, nehodlala obětovat system vlády, který přetrval tisíce generací. Stala se členkou republikového vyjednávacího týmu, který se snažil domluvit se separatist mír. Podezírala však hraběte Dooku, že řídí teroristické útoky, které hrozíly zmařit jednání v samém zárodku.

Těsně před bitvou na Geonosis se Padmé vrátila na Corusant, aby hlasovala proti Vojenskému kreačnímu aktu. Tento document měl pověřit armada, bay se bránila separatistům. Amidala cítila, že by to nevedlo k ničemu menšímu než k vyhlášení války. Bezprostředně po příletu však zničila teroristiká bomba její nabooský křižník a zabila její služebnou Cordé. Po druhém pokusu připravit ji o život se vrátila na Naboo pod ochranou  Padawana řádu Jedi Anakina Skywalkera. Když viděla Anakina naposledy, byl to devítiletý chlapec, který k ní vzplál dětskou láskou. Nyní však vyrostl v muže  a Padmé si nebyla jistá, jak si má vykládat jeho zvýšený zájem o svoji osobu. Když ale odložila své profesionální mravy, podle kterých se chovala od dob, kdy byla královnou, zjistila, že se znovu zamilovala .

Padmé s Anakinem letěli nejdříve na Tatooine, aby našli Shmi Skywalkerovou, a poté na skalnatou Geonosis. Doufali, že zde zachrání Obi-Wana Kenobiho, kterého zde držel v zajetí hrabě Dooku. Misto toho se však ocitli v geonosianské popravčí aréně. Padmé unikla smrti v drápech zvířete nexu a naskytlo se jí divadlo, při kterém republiková klonová armada bojovala se salami hraběte Dooku- došlo přesně k těm krutým událostem, jimž se vší silou snažila předejít. Když klonové války skutečně propukly, odletěli Anakin s Padmé na Naboo, kde se v tajnosti vzali. Ona pak bezmocně sledovala, jak Anakin propadá stale hlouběji vlivu temné strany Síly a jak se z něj stává obrněná noční můra známá jako Darth Vader. Padmé porodila dvojčata, Luka a Leiu, skryla je však světu v obavách z nežádoucí pozornosti císaře Palpatina. Její děti vyrostly v pěstounských rodinách, zatímco Padmé zemřela, když byla eště velmi mladá. Nikdy jim nepověděla o pádu jejich otce a nevyzývala je, aby přinesly do galaxie spravedlnost.