Jdi na obsah Jdi na menu
 


Qui-Gon Jinn

Qui-Gon  Jinn

quigonv3.jpg

Rasa:člověk

Pohlavý:Muž

Barva Vlasů: šedá

Barva očí:Modrá

Výška:1,93metrů

Rodná planeta: neznámá

Lidé, Kteří hodnotili Qui-Gon Jinna, vždycky končili tím, že odhalili nemálo ze své vlastní povahy. Pro úzkoprsé zastánce starých pořádků byl neukázněným živlem, tvorům s volnou myslí se jevil tvrdohlavý jako bantha a stejně houževnatě se držel svých postupů a rozhodnutí. K cizím lidem z ulice uměl být vřelý jako starý přítel, zatímco vůči vlastnímu Padawanovi byl někdy velmi uzavřený a záhadný. Když ho smrtelně zranil světelný meč Darth Maula, byl Qui-Gon Jinn se všemi poctami pochován v leedském pohřebním paláci.  Hosty pohřbu byl i nejvyšší kancléř Palpatine, členové Rady Jedi, hodnostáři z celého Naboo a Obi-Wan Kenobi, který byl již dvanáct let Qui-Gon Jinnovým Padawanem.

Obi-Wan si myslel, že je zvláštní vidět na jeho pohřbu členy Rady, se kterými měl jeho Mistr vždy samé problémy. V průběhu své dlouhé kariéry si Qui-Gon Jinn vysloužil pověst samotáře a individualisty, který nedbal předpisů a řídil se jen svým srdcem. Měl ostrou schopnost vnímat (současnost a daný okamžik), málo však cítil širší souvislosti sjednocující Síly. Tato krátkozrakost, kterou Qui-Gon nazýval (náhledem na situaci), často způsobovala konflikty mezi ním a ostaními zkušenými rytíři Jedi vedenými Yodou. Plo Koon se snažil svého přítele přesvědčit, aby vstoupil do Rady Jediů. Qui-Gon se však odmítl podílet na jejich zkostnatělé filozofii.

Qui-Gon Jinn byl členem řádu Jedi celý svůj život. Od útlého dětství ho vychovávali v Chranu na Coruscantu. Udržovali určitá pouta se svou rodinou planetou a při jedné příležitosti dostal jako dárek na památku  zvláštní úlomek horniny od Řeky světla z jeho světa. Qui-Gonův Mistr považoval svého učedníka za nejschopnějšího  bojovníka s mečem, jakého kdy cvičil. Někdy si však zoufal na Qui-Gonovým zvykem uhýbat od svého úkolu, aby poskytl pomoc různým bezmocným tvorům.

Qui-Gonův Padawan byl vynikající mladý student Xanatos. Pouto mezi Mistrem a jeho Padawanem bylo velmi silné, Xanatos  však propadl zlobě, když navštívil svého otce  guvernéra z Telosu a pomáhal mu krutě potlačit telosianské povstání. Protože Qui-Gon cítil, že nemá jinou možnost, zlovolného guvernéra zabil. Xanatos ve zlém opustil řád Jedi.

Qui-Gon si tuto chybu vyčítal celá léta. Přísahal si, že už nikdy nepřijme žádného padawana, při cestě na Bandomeer však vzniklo pouto mezi ním a třináctiletým Obi-Wan Kenobim. Obi-Wan se tak stal druhým a posledním učedníkem. I když Obi-Wan nakrátko řád jedi opustil, aby pomohl ukončit občanskou válku na Melida/Daanu, brzy se zase ke svému Mistrovi připojil a vytvořil s ním dobře fungující dvojici. Qui-Gon spolu s Obi-Wanem bojovali na planetách po celé Republice. Nakonec dostihli padlého rytíře jedi Xanatose a utkali se s ním, aby zachránili lid Telosu před jeho zhoubným vlivem. I když by se tim mohl Qui-Gon trápit, nepřipustil žádný pocit viny za skutky, které jeho bývalí padawan spáchal. Při jejich konečném zápase přišel Xanatos o život Qui-Gon tím uzavřel jednu z nejbolestnějších kapitol svého života.

Qui-Gon a Obi-Wan se také zúčastnili výpravy  na Ord Mantell, při které použil Qui-Gon své napojení na živoucí sílu, aby se spřátelil s domorodými mantellskými savripy. Později se oba jediové vydali na cestu zaměřenou proti teroristické organizaci Obchodní Federaci. Úvěřili varování, že Nebula Front chce zavraždit na Eriadu nejvyššího kancléře Valoruma, přehlédly však pravý cíl nájemných vrahů- členy ředitelství Obchodní federace. To byla jedna z jejich nemnoha chyb.

Oba dva jediové se snažili urovnat zostřenou situaci, když Obchodní federace zahájila obchodní blokádu planety Naboo. Kvůli zradě neimoidianského vedení Federace však nemuseli z jednání uprchnout. Nakonec se ocitli až na Tatooine. Události, za kterých Qui-Gon objevil na tomto pouštnim světě Anakina Skywalkera, dokonale ukazují, jaké potíže ostatní s tímto sebejistým individualistou měli. Byl si tak jistý, že chlapec je Vyvolený, že při snaze o jeho osvobození dal v sázku osudy všech ostatních členů jeho výpravy. Svých záměrů dosáhl pomocí myšlenkové manipulace a podvodu při hře v kostky a nechal devítiletého Anakina, aby riskoval svůj život v nebezpečných závodech kluzáků. Když Rada Jedi odmítla Qui-Gonovu žádost, aby směl cvičit Anakina jako svého padawana, začal ihned vymýšlet cesty, jak verdikt Rady obejít.

Poslední souboj s Darth Maulem v generátoru energie v Theedu byl rychlý, zuřivý a osudný. Qui-Gon, Mistr souboje podle měřítek všech lidí kolem sebe, již neměl svoji mladickou sílu. Sithský pán mu probodl hruď. Před svým posledním vydechnutím však Qui-Gon zavázal Obi- Wana slibem k tomu, že navzdory rozhodnutí jediské Rady vycvičí Anakina Jako svého Padawana.

Na Qui-Gonův pohřeb na Naboo zavítali desítky hostů nejrůznějších planet. I když s ním měli mnozí z nich mnohoneschod a svárů, všichni přítomní si byli vědomi toho, že zemřel jako hrdina.